Hasznos infók első tapétázóknak

Szóval készen állsz, esetleg nyakig vagy a felújításban? Első alkalom egy komplett tapéta projekthez, vagy egy kisebb szobához és nem feltétlen terveztél profit hívni? Vagy éppen teljesen be van táblázva a szaki az évre és úgy döntöttél Te magad rakod fel a tapétát? Láttál sok csodaszép inspirációt a neten de valahogy megakad a lendület, amint az installáció szóba kerül? Ne aggódj, ezzel nem vagy egyedül, ezért is segítünk ezzel a pár hasznos tanáccsal Neked remélvén, hogy megkönnyítjük vele az egész folyamatot, ha más nem eloszlatunk némely kétséget benned.
Mennyit rendeljek?
Fontos tudni már a legelején, hogy mekkora mennyiségre lesz szükségünk. Gyakorlatilag ez az alapja a tapétával kapcsolatos munkáknak. Érdemes a szükséges mennyiséget már előre megrendelni egyben, nem pedig kisebb rendelési egységekre felosztani (pl rendelsz 2 tekercset most, 5-öt a következő két hétben, ugyanabból a típusbó stbl). Ugyanis később, ha más gyártási sorozatból származik a tapéta előfordulhat - nem mindenképp de van rá esély -, hogy egy halvány árnyalattal sötétebb vagy világosabb lesz. Hogy a tökéletes munkára törekedjünk ezt egyébként érdemes minden alkalommal duplán ellenőrizni. Ha van eltérő gyártási számú a rendelt tekercsekben, érdemes azokat sarkokba vagy egyéb kieső helyekre tenni, ahol nem szembeötlő az eltérés.
Több éves tapasztalataink alapján érdemes a szükséges tekercsmennyiségnél 1-el többet rendelni a fent említett esetleges árnyalatnyi különbségek miatt, ha később javítani kell majd extra, pár éven belül, akkor az újabbak már más gyártási számmal lesznek elérhetők.
Természetesen tudni kell a tapétázandó felület méretét, hosszúság, magasságát. Nem jó ötlet a nettó négyzetméter alapjára leszűkíteni a rendelendő mennyiséget, mert ez megtévesztő lehet. Bizonyos minták illesztésesek, ezek miatt bele kell kalkulálni egy úgynevezett lehulló mennyiséget is.
Magasságot a mennyezettől a padlólécig kell mérni. Egy tekercs tapéta 10 méter hosszú és 53 cm széles. Egybefüggő függőleges csíkokkal kell dolgozni. Egy nem illesztéses tapétával így 4 db, legfeljebb 2.4m magas csík jön ki a falon. Amennyiben ennél is magasabb a fal, akkor már csak 3db csíkot kapunk. Ha a minta illesztéses akkor több maradékkal kell számolni, amik viszont még jól jöhetnek különböző felületeken, pl ablak alatt, sarkoknál stb.
Egy jól működő számítás a szükséges tekercsek számának megállapításához: mérjük le a szoba kerületét. 53cm széles egy tekercs az esetek túlnyomó többségében, ennek következtében ha egy szoba kerülete 10m akkor (2.4m belmagassággal számolva) 19 csíkra lesz szükségünk. Tekercsenként 4 csíkkal számolva így ez esetben 5 tekercset kell vásárolnunk a fenti szobamérethez.
Falfelület előkészítése
Mint arról már korábban is szó volt, a tapéta nem fogja elfedni a különböző falfelületi hibákat, repedéseket, ezek száradás után átütnek a tapéta felületén. Ezért a kezdés előtt mindenképpen át kell tisztítani és az esetleges hibákat javítani majd csiszolni kell, csak úgy mint festésnél is. A cél ebben az esetben egy összefüggő, világos felület elérése, ugyanis.
Alapvető szerszámok és kellékek
Ragasztó
Egy jó tapétaragasztónak a tapadószilárdságát hosszú időn keresztül kell megtartsa. Vízzel hígítható kell, hogy legyen, így lehetőségünk van a tapétát kellőképpen mozgatni a falon is felrakás után, tehát biztosra mehetünk az illesztésnél, hogy tökéletesen illeszkedjen. A tapéta anyagát nem szabad elszíneznie. A boltunkban árulunk ragasztókat, ezek szinte mindegyike tökéletesen megfelel mindegyik tapétához.
Szivacs és ecset, görgető henger
Az ecset, henger jól jöhet a ragasztó felviteléhez a falra. A szivacs, sima, hagyományos, a tapéta felületének ez egyenlítéséhez jöhet jól.
Tapétavágó kés
Vízmérték
Ceruza
Smirgli, gipsz adott esetben a falfelület kiegyenlítéséhez
Csíkok és ragasztás iránya
A felrakásnál ezt is pontosan meg kell határozni. A csíkokat függőleges irányban helyezzük fel, amennyiben minták is vannak a tapétán, akkor az illeszkedést is meg kell tervezni előre, valamint figyelembe kell venni, hogy a falon található-e egyéb, mintát megtörő felület. (sarkok, ablakok, kandalló stb)